Вплив циркадіанних і сезонних біоритмів на активність ферментів цитолізу в інтактних щурів

К. О. Калько, С. М. Дроговоз, Л. Б. Іванцик

Мета дослідження – вивчення впливу циркадіанних та сезонних біоритмів на активність ферментів цитолізу в сироватці крові інтактних щурів. Щурів-самців декапітували з подальшим отриманням сироватки крові у чотири сезони. В кожному сезоні була ранкова (10 год) та вечірня групи (22 год) по 6–8 тварин у кожній. Забір крові повторювали тричі в кожному сезоні з метою уникнення похибки дослідження. Вплив циркадіанних ритмів оцінювали, порівнюючи експериментальні дані ранкових та вечірних груп, а сезонних ритмів – на основі аналізу даних чотирьох сезонів (зима, весна, літо, осінь).

Згідно із результатами дослідження, в сироватці крові інтактних тварин статистично підвищена активність ферментів цитолізу АлАТ та АсАТ ввечері відносно ранку в усі чотири сезони року. Різниця вечірніх показників відносно ранкових для АлАТ коливається в діапазоні від 16 % (осінь) до 55 % (літо). Така динаміка також характерна для АсАТ, проте з меншою різницею (від 7 % до 18 %) залежно від сезону року. Аналіз отриманих даних свідчить про вплив циркадіанних і сезонних біоритмів на активність ферментів цитолізу інтактних щурів.

Відмінності показників активності АлАТ та АсАТ у сироватці крові інтактних щурів залежно від часу доби та сезону року слід враховувати для адекватної оцінки результатів експериментів при вивченні традиційних і перспективних гепатопротекторів.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer