Вплив похідного тіопірано[2,3-d]тіазолу, перспективного антиконвульсанта, на поведінкові реакції, м’язовий тонус і больову чутливість
pdf

Ключові слова

антиконвульсанти, похідні тіопірано[2,3-d]тіазолу, поведінкові реакції, м’язовий тонус, координація рухів, больова чутливість

Анотація

Значна поширеність набутої та вродженої епілепсії, недостатня ефективність стандартних лікувальних підходів у третині рефрактерних випадків захворювання та велика кількість побічних ефектів протисудомних препаратів спонукають до пошуку нових препаратів і методів лікування епілепсії. За результатами попередніх досліджень перспективними антиконвульсантами є представники нового класу сполук тіопірано[2,3-d]тіазолів, зокрема лідер скринінгу на протисудомну активність rel-N-(4-хло- рофеніл)-3-[(5aR,11bR)-2-оксо-5a,11b-дигідро-2H,5H-хромено[4’,3’:4,5]тіопірано[2,3-d][1,3]тіазол-3(6H)- іл]пропанамід (лабораторний шифр Les-3384).

Мета дослідження – визначити вплив rel-N-(4-хлорофеніл)-3-[(5aR,11bR)-2-оксо-5a,11b-дигідро- 2H,5H-хромено[4’,3’:4,5]тіопірано[2,3-d][1,3]тіазол-3(6H)-іл]пропанаміду на поведінкові реакції в тесті відкритого поля, тонус м’язів і координацію рухів, а також на больову чутливість.

Експерименти виконано на білих нелінійних мишах-самцях у лабораторії Навчально-наукового інституту прикладної фармації Національного фармацевтичного університету (м. Харків). Досліджувану сполуку Les-3384 (100 мг/кг) та препарат порівняння карбамазепін (40 мг/кг) вводили одноразово внутрішньошлунково за 30 хв до початку тестування у вигляді стабілізованої твіном-80 суспензії. Тва- рини групи контролю отримували внутрішньошлунково воду очищену у відповідному об’ємі. Вплив на рухові, орієнтовно-дослідницькі та емоційні реакції оцінювали в тесті відкритого поля, м’язову актив- ність і координацію рухів – у ротарод-тесті, больову чутливість – у тесті «Гаряча пластина».

Встановлено, що сполука Les-3384 тенденційно зменшує рухову активність мишей і за рахунок цього – суму всіх активностей у тесті відкритого поля. Порівняно з ефектом карбамазепіну, який збільшує кількість емоційних реакцій, досліджувана сполука достовірно зменшує їх. Порушення м’язового тонусу та координації рухів тварин за результатами ротарод-тесту відсутні. Це дозволяє очікувати відсутність у сполуки Les-3384 побічних ефектів, пов’язаних з пригніченням ЦНС, що притаманні більшості протиепілептичних засобів. Знеболювальних властивостей у сполуки Les-3384 не виявлено.

Таким чином, у перспективного антиконвульсанта rel-N-(4-хлорофеніл)-3-[(5aR,11bR)-2-оксо-5a,11b- дигідро-2H,5H-хромено[4’,3’:4,5] тіопірано[2,3-d][1,3]тіазол-3(6H)-іл]пропанаміду виявлено відсутність небажаних ефектів на поведінкові реакції, м’язовий тонус і координацію рухів. Ця сполука також не має аналгетичних властивостей, що відрізняє її від низки відомих антиконвульсантів.

https://doi.org/10.33250/18.02.091
pdf