Анотація
Сьогодні стоматологічна допомога є найчастішим видом медичної допомоги населенню. Однак при її наданні є ризики виникнення анафілактичного шоку та інших побічних реакцій (ПР), особливо при застосуванні місцевих анестетиків (МА), що свідчить про серйозність проблеми.
Мета дослідження – оцінка безпеки МА при наданні стоматологічної допомоги в Харківській області за картами повідомленнями про ПР на лікарські засоби. У дослідженні застосовано метод аналізу спонтанних повідомлень про ПР на лікарські засоби від стоматологів закладів охорони здоров’я в Харківській області.
Результати аналізу показали, що 4 % випадків ПР від загальної кількості повідомлень виникало за проведення анестезії в стоматологічній практиці. Поширеність ПР за анестезії склала 2 випадки на 100 000 населення. Найчастіше побічні реакції виникали в жінок молодого та середнього віку (від 18 до 59 років), що становило 29,8 і 22,9 % випадків відповідно.
У картах-повідомленнях зареєстровано 105 ПР на 6 препаратів, з них 27,6 % становили ПР на ліки з діючою речовиною артикаїном і 72,4 % з лідокаїну гідрохлоридом. Аналіз ПР за різними класифікаціями показав, що більшість ПР зареєстровані зі сторони ЦНС (запаморочення, слабкість) – 80 %, що є несерйозними, передбачуваними ПР та відносяться до типу А (частими). Найчастіше ПР МА виникали за лікування гострого апікального періодонтиту пульпарного походження – 60 % випадків.
Отже, наведені дані підтверджують високий рівень безпеки МА за надання стоматологічної допомоги в закладах охорони здоров’я Харківської області.