Фармакологічне обґрунтування вибору оптимального складу нового вагінального гелю з ресвератролом і гіалуроновою кислотою
pdf

Ключові слова

вагінальний гель, ресвератрол, естрогеноподібна дія, білатеральна оваріоектомія, гіпоестрогеновий стан, щури

Анотація

Мета дослідження – скринінгове вивчення фармакологічної активності тест-зразків нових вагінальних гелів з ресвератролом і гіалуроновою кислотою на моделі гіпоестрогенії в щурів для обґрунтування оптимального вмісту ресвератролу в складі лікарської форми.
Дослідження проведено на аутбредних білих нелінійних самках щурів, яким хірургічним шляхом видаляли яєчники. Після проведення двосторонньої оваріоектомії протягом 5 тижнів самки щурів утримувалися у вільному режимі, цей час був необхідний для розвитку гіпоестрогенового стану. На 35-й день експерименту на фоні дефіциту естрогену, що розвивався, уводили досліджувані тест-зразки по 0,1 мл інтравагінально, впродовж 28 діб. Фармакологічну ефективність тест-зразків оцінювали за такими показниками, як динаміка маси тіла щурів і температура біля кореня хвоста (аналог клінічного симптому «припливів жару»), кислотність вагінального секрету, зміни мікробіологічного пейзажу й макро- та мікроскопічного стану слизової оболонки піхви.
Показано, що вагінальний гель з 0,5 % ресвератролу виявив найвищу фармакологічну активність за всіма досліджуваними показниками. Естрогеноподібна дія була найбільшою серед усіх тест-зразків вагінальних гелів з різною концентрацією ресвератролу, а саме 0,5 %, 1 %, 2 % і 3 %. Курсове введення вагінальних гелів попереджало надмірну прибавку маси тіла, підвищення температури біля кореня хвоста самок щурів, відновлювало мікробіоценоз та рівень рН вагінального секрету, макро- та мікроскопічний стан слизової оболонки піхви.
За результатами скринінгового дослідження вагінальний гель з 0,5 % вмістом ресвератролу визнаний зразком-лідером, а зазначена концентрація ресвератролу рекомендована як оптимальна в складі нового лікарського засобу для подальшого поглибленого фармакологічного вивчення за
гіпоестрогенових станів.

https://doi.org/10.33250/14.06.397
pdf