Анотація
Сьогодні спосіб життя багатьох людей, який називають сучасним західним стилем життя, при зводить до поширеності метаболічного синдрому (МС), своєчасна профілактика та лікування якого є край важливою задачею.
Мета дослідження – встановити вплив комплексної фармацевтичної композиції (КФК) (Aevit premium) на показники системи ПОЛАОЗ за умов експериментального МС (ЕМС) у сирійських золотавих хом’яків.
МС у сирійських золотавих хом’яків індукували кафедієтою, складовими якої були суміш з про мисловооброблених харчових продуктів з вмістом жирів не менше ніж 40 %. Приготовлену суміш давали тваринам з надлишком упродовж 7 тижнів (49 днів). Питну воду було замінено на 10 % рн фруктози. Досліджувану КФК (25,8 мг/кг) і препарати порівняння метформін (60,0 мг/кг) і вітамін Е (100 мг/кг) застосовували внутрішньошлунково, починаючи з 5 тижня моделювання МС упродовж 3 тижнів (21 день), тобто, у лікувальному режимі.
Тривале перебування хом’яків групи контрольної патології на раціоні кафедієти призводило до розвитку МС, дисбалансу в системі ПОЛАОЗ, про що свідчило зниження вмісту відновленого глута тіону (ВГ), активності супероксиддисмутази (СОД) та каталази в тканині печінки та на тлі зростання вмісту тіобарбітурової кислоти активних продуктів (ТБКАП). Досліджувана КФК сприяла відновленню балансу в системі ПОЛАОЗ: збільшення вмісту ВГ, активності СОД та каталази та одночасне зменшення вмісту ТБКАП. Встановлена здатність КФК пригнічувати оксидативний стрес та сприяти нормалізації балансу в системі ПОЛАОЗ обумовлена реалізацією прямої та непрямої антиокси дантної дії її складових (етиловими ефірами омега3 кислот, вітаміном Е, коензимом Q10, цинком, вітаміном А, біотином, селеном), а також спроможністю останніх чинити метаболітотропну дію. За виразністю коригуючого впливу на стан системи ПОЛАОЗ печінки хом’яків в умовах ЕМС КФК пере важала препарати порівняння метформін та вітамін Е.
Отримані результати обґрунтовують доцільність застосування КФК у комплексній фармакокорек ції МС.