Дослідження статевих чинників у фригопротекторній дії лікарських засобів з різних фармакологічних груп
pdf

Ключові слова

статеві чинники, холодова травма, фригопротекторна дія, лікарські засоби

Анотація

Холодова травма залишається актуальною проблемою для пацієнтів і лікарів різних спеціальностей і здатна вражати людей різного віку, соціального положення та професій. Проблема профілактики та лікування холодової травми набула неабиякої актуальності з моменту оголошення воєнного стану в Україні. Так, військовослужбовці перебувають в умовах низьких температур і високої вологості щонайменше 4–5 місяців у рік, а звернення серед військовослужбовців за кваліфікованою медичною допомогою в рази більше, ніж серед цивільного населення. Як серед когорти цивільних осіб, так і серед військових зустрічаються й жінки, й чоловіки. Однак ступінь як місцевих реакцій, так і загального охолодження буває різним. Стать є одним з найголовніших факторів, який детермінує особливості поведінки людини, а також специфічні реакції з боку внутрішніх органів. З метою профілактики пошкоджень внутрішніх органів, що можуть виникнути в ранній або пізній періоди після перенесеної холодової травми, призначають засоби з фригопротекторною дією. З метою фригопротекції використовують лікарські засоби з різних фармакологічних груп, однак дані про їхній позитивний вплив є дискутабельними в різних літературних джерелах, а такий вагомий фактор як стать часто не враховують.

Мета дослідження – оцінити в експерименті статеві особливості стійкості до екстремально низьких температур, виживання самців і самок мишей за гострої холодової травми, а також визначити за цих умов здатність лікарських засобів з різними механізмами дії продовжувати тривалість життя тварин обох статей.

Встановлено, що залежно від статті самці та самки мишей по-різному здатні виживати в умовах гострого загального охолодження, статеві особливості вочевидь є наслідком впливу статевих гормонів, адже тварини, яких брали в дослід, були статевозрілими.

Результати визначення тривалості життя тварин після хірургічної кастрації показали, що вектор показника тривалості життя мишей змінився: витривалість самців в умовах холодової травми збільшувалася, тоді як тривалість життя самок, навпаки, зменшувалася.

За виразністю фригопротекторного ефекту досліджувані препарати можна розмістити наступним чином: диклофенак натрію, ліпін, бемітил, монтелукаст.

Таким чином, проведене дослідження продемонструвало наявність статевих відмінностей у чутливості організму особин різної статі до дії низьких температур. Самки мишей виявились більш витривалими за умов експерименту, ніж самці. Провідна роль виявлених особливостей належить статевим гормонам, оскільки гонадектомія збільшувала тривалість життя самців і, навпаки, зменшувала тривалість життя самок за умов гострого загального охолодження.

https://doi.org/10.33250/18.02.136
pdf