Анотація
У статті наведено результати вивчення основних клінічних і біохімічних показників за умов експериментального тромбофлебіту в кролів і введення екстракту трави мильнянки лікарської (Saponaria officinalis). За даними медичної статистики тромбофлебіт є найчастішим ускладненням хронічної венозної недостатності (ХВН). Тромбофлебіт діагностують за різними даними в 5–60 % пацієнтів із ХВН. Терапія тромбофлебіту часто здійснюється призначенням лікарських препаратів на основі рослинної сировини з флебопротекторною дією, що здатні зменшувати процеси тромбоутворення. Кількість флебопротекторів як на фармацевтичному ринку України, так і світу вкрай обмежена. Виходячи з результатів попередніх досліджень, є підстави вважати перспективним флебопротектором екстракт трави Saponaria officinalis (ЕТМЛ) зі стандартизованим вмістом сапонінів і флавоноїдів.
Мета дослідження – вивчити можливу флебопротекторну дію ЕТМЛ за умов лікувально-профілактичного застосування в кролів з експериментальним тромбофлебітом.
Експериментальний тромбофлебіт моделювали на кролях за стандартною методикою з накладанням лігатури на крайову вену вуха та введенням розчину Люголя. Досліджуваний ЕТМЛ у дозі 20 мг/кг та препарат порівняння Ескувіт у дозі 7,2 мг/кг (за эсцином) вводили тваринам внутрішньошлунково щоденно протягом 7 діб до відтворення патології та 10 діб після цього.
Встановлено, що лікувально-профілактичне введення ЕТМЛ у дозі 20 мг/кг протягом експерименту вірогідно зменшувало розмір тромбу та площу крововиливу. Застосування ЕТМЛ сприяло відновленню балансу в системі «перекисне окиснення–антиоксидантна дія», нормалізації показників системи згортання крові. Препарат порівняння Ескувіт за всіма досліджуваними показниками статистично значуще поступався ЕТМЛ.
Таким чином, за умов експериментального тромбофлебіту лікувально-профілактичне введення ЕТМЛ у дозі 20 мг/кг має потужну флебопротекторну дію. ЕТМЛ зменшує процеси тромбоутворення у вені, нормалізує показники згортання крові, виявляє антиоксидантну дію. Флебопротекторний ефект ЕТМЛ статистично значуще перевищує ефективність препарату порівняння.