Анотація
Больовий синдром є проявом багатьох патологічних процесів і причиною зниження якості життя пацієнта. Лікарські засоби з вираженою знеболюючою активністю широко застосовуються в клінічній практиці, однак мають ряд небезпечних для життя пацієнтів побічних ефектів. У зв’язку з цим пошук нових ефективних знеболюючих лікарських засобів є актуальним завданням фармакології. Перспективними в цьому плані є засоби рослинного походження, зокрема, екстракти пижма звичайного.
Об'єктом даного дослідження був густий екстракт квіток пижма звичайного (ГЕЦПЗ), отриманий на кафедрі ботаніки Національного фармацевтичного університету і стандартизований за вмістом суми флавоноїдів (3,69 % у перерахунку на лютеолін) і суми гідроксикоричних кислот (16,88 % у перерахунку на хлорогеновую кислоту).
Мета дослідження – експериментальне вивчення аналгетичної активності ГЕЦПЗ.
Для вивчення аналгетичної активності ГЕЦПЗ були використані дві моделі: термічної стимуляції («Гаряча пластина»), відтвореної на білих лабораторних самцях щурів, і хімічного подразнення («Оцтовокислі корчі»), відтвореної на білих безпородних самцях мишей.
Результати дослідження показали, що на моделі «Гаряча пластина» ГЕЦПЗ виявляє помірну, але стійку аналгетичну активність на рівні 26,1 %, 38,2 % і 38,7 % відповідно через 1 год, 2 год і 3 год після введення, при цьому достовірно (р < 0,05) поступаючись препаратам порівняння диклофенаку
натрію з аналгетичною активністю відповідно 40,0 %, 79,8 % й 54,3 % і метамізолу натрію з аналгетичною активністю 26,5 %, 74,0 %, 64,1 % відповідно. На моделі «Оцтовокислі корчі» ГЕЦПЗ виявляє помірну аналгетичну активність на рівні 58,4 %, дещо поступаючись (р > 0,05) препарату порівняння
диклофенаку натрію (97,5 %).
Встановлено, що ГЕЦПЗ має помірну антиноцицептивну активність на експериментальних моделях як з периферичним, так і з центральним механізмом формування больової реакції. За силою аналгетичної дії ГЕЦПЗ поступається препаратам порівняння НПЗЗ диклофенаку натрію та аналгетику-антипіретику метамізолу натрію. Отримані дані є експериментальним обґрунтуванням подальшого вивчення ГЕЦПЗ як перспективного аналгетичного засобу.