Хелатна сполука ГАМК покращує антиоксидантний захист мітохондрій мозку щурів за умов гіпоксії
pdf

Ключові слова

Мембратон, мітохондрії, гіпоксія, окисний стрес, антиоксидантна система

Анотація

У наш час постійно збільшується кількість і вірогідність розвитку патологічних станів, пов’язаних з нестачею кисню. Окисний стрес мітохондріального походження вважається одним із провідних патогенетичних механізмів тканинних пошкоджень при різних типах гіпоксії. Тому пошук препаратів з антигіпоксичною й антиоксидантною дією залишається актуальним.

Мета дослідження – вивчення впливу профілактичного введення Мембратону на прооксидантно-антиоксидантний гомеостаз у мітохондріях мозку щурів за умов гострої гіпоксичної гіпоксії.

Мембратон® (ФАРКОС, Україна) є препаратом метаболічної дії, до складу якого входить хелатна сполука магнію глюконату з гамма-аміномасляною кислотою та вітамін В6 (піридоксину гідрохлорид). Перевагою цього препарату серед існуючих з подібним складом є те, що хелатні сполуки мають природну структуру, завдяки чому вони біологічно активні та швидко засвоюються.

Було показано, що профілактичне введення Мембратону (7,16 мг/кг) щодня впродовж 7 днів зменшувало вміст вторинних продуктів перекисного окиснення ліпідів і перекису водню, підвищувало активність антирадикального ферменту Mn-супероксиддисмутази, що свідчить про послаблення окисних процесів за умов гострої тяжкої гіпоксичної гіпоксії. Це відбувалося на тлі підвищення вмісту відновленого глутатіону, зростання активності антиперекисного ферменту глутатіонпероксидази та тенденції до зростання активності глутатіонредуктази в мітохондріях мозку тварин.

Таким чином, профілактичне введення Мембратону мало коригуючий вплив на прооксидантні процеси, нормалізувало активність антиоксидантних ферментів і стан глутатіонової системи мітохондрій мозку щурів, що зменшувало вираженість окисного стресу, викликаного дією гострої гіпоксії. Мембратон показав себе як ефективний адаптоген для підвищення стійкості організму до вільнорадикальних процесів гіпоксичного генезу.

https://doi.org/10.33250/18.03.168
pdf